Головна » Статті » Статті

Історична правда про «Маленькі роботи» на Старосамбірщині 1944 року

Електронна газета "Старосамбірські вісті" 06 липня 2015 року розмістила матеріал під назвою «Історична правда про «Маленькі роботи» на Старосамбірщині на тлі окупаційного терору проти етнічних закарпатських угорців і німців в листопаді 1944 року», який висвітлює події кінця ІІ світової війни.

Із закінченням військових дій та  подальшим просуванням фронту в 1944 році на Захід  до  закарпатських угорців і представників німецької національності, які проживали в регіоні, не прийшли мир і спокій. Навпаки, на їх долю випали ще більш важкі випробування. Радянські окупанти відразу розпочали терор проти етнічних закарпатських угорців і німців, влаштувавши так звані «Маленькі роботи».

Згідно проголошеного радянською владою принципу колективної провини  десятки тисяч представників угорського та німецького етносів, були оголошені ворожими націями, наслідком програної війни стали депортація, примусові та відновлювальні роботи (так звана «маленька робота»). «Malenykij robot» (укр. «Маленька робота») – вираз для позначення процесу депортації чоловічого населення угорської та німецької національності Закарпаття наприкінці 1944 року. Походження виразу пов’язано з тим, що чоловіків збирали під приводом участі в триденних відновлювальних роботах (на маленьку роботу).

12 листопада 1944 Військова рада 4-го Українського фронту, окупувала Закарпаття, своєю тоді ще цілком таємної постановою № 0036 визначила процес окупації. На підставі постанови був виданий «Наказ № 2 міської комендатури», який зобов’язував чоловіче населення угорської та німецької національності у віці 18-50 років з’явитися 13 листопада в органи влади. Останнім днем ​​постановки на облік оголошувалося 16 листопада, а ті, хто не виконав наказу, повинні бути заарештовані і віддані під військовий трибунал. Наказ не тільки був розклеєний на дошках оголошень, а й публічно зачитувався в населених пунктах по кілька разів на день. У деяких місцях навіть відзначали, що як хтось з чоловіків не виконає наказу, то його сім’я буде вирізана. Представники нової влади давали різні пояснення: в одних селах людей збирали під приводом видачі посвідчень, які нібито будуть давати їм можливість вільно пересуватися на територіях, «звільнених» Червоною Армією; в інших поселеннях – і в більшості місць – необхідність з’явитися пояснювали триденними відновлювальні роботи, або «маленької роботою». Цей вираз стало терміном і прижився в угорській мові як поняття, яким позначають заходи щодо депортації громадян угорської та німецької національності.

 

Категорія: Статті | Додав: stsambir (31.07.2015)
Переглядів: 330 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0